Opiekun w żłobku to bardzo wymagający zawód, który wiąże się z wieloma wyzwaniami i trudnościami. Przynosi wiele satysfakcji, radości i wzruszeń, jednak ma też swoje cienie. W tym wpisie opowiemy jak stworzyć miejsce, które będzie maksymalnie wspierać wysiłki nauczycieli i dbać o potrzeby podopiecznych oraz o płynny przebieg procesu edukacji. Podpowiemy jakie wyposażenie i meble do żłobka wybrać, jakie narzędzia będą przydane w pracy opiekuna oraz jak zadbać o dobrostan psychiczny.

 

Spis treści

Przed jakimi wyzwaniami staje opiekun w żłobku?.

Jak zadbać o produktywność i dobre samopoczucie?.

Wyposażenie żłobka – jak stworzyć kompleksowo wyposażoną placówkę wspierającą proces edukacji i prace pedagogów?.

Miejsce wypoczynku w żłobku.

Podsumowanie.

Przed jakimi wyzwaniami staje opiekun w żłobku?

Wiele osób wyobraża sobie, że praca w żłobku to tzw. lekka praca, niezwiązana z pracą fizyczną. Ostatecznie przecież dzieci bawią się wspólnie, zajmują same sobą, a ponadto przez część dnia śpią.

Nic bardziej mylnego. Jak wygląda dzień z życia opiekuna w żłobku?

Wyobraźmy sobie, że towarzyszymy w pracy opiekunce w żłobku – Basi. Pani Basia bardzo lubi swoją pracę i chętnie do niej przychodzi, jednak już od pierwszych chwil dużo się dzieje. Na co dzień zdarzają się sytuacje, gdy dziecko się przewróci i trzeba pomóc mu się podnieść. Podczas karmienia może zdarzyć się, że Jaś lub Julcia uznają marchewkę za tak obrzydliwą, że postanowią wystrzelić ją w kosmos. Jak wiemy, marchewki nie latają w kosmos, więc ta podróż zakończy się na bluzce innego dziecka. Z czym się to wiąże? Pani Basia będzie musiała przebrać kilkoro dzieci w krótkim czasie, trzeba je będzie przekonać do zmiany ubrania i wygrać walkę z czasem. W wielu żłobkach standardem jest codzienny spacer, wtedy również bardzo szybko trzeba ubrać grupę dzieci w kurteczki i buciki.

Praca opiekuna lub opiekunki w żłobku wymaga wielu umiejętności i doskonałej organizacji czasu. Pedagog powinien być odpowiedzialny, pracować pod presją czasu, być spostrzegawczy, spokojny i empatyczny oraz wyrozumiały. Dodatkowo, w codziennych obowiązkach musi wykazywać się kreatywnością, umiejętnością reagowania na stresujące sytuacje, pomagać rozwiązywać konflikty, a ponadto dbać o zdrowie i odporność, ponieważ małe dzieci często chorują.

Brzmi jak lekka praca? Zdecydowanie nie. Jest to wyzwanie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dlatego warto wspomóc te wysiłki, jak tylko się da.

Jak zadbać o produktywność i dobre samopoczucie?

Po pierwsze pedagodzy powinni zadbać o dobrostan psychiczny, pomocne będą wszelkie techniki oddechowe i muzyka relaksacyjna. Na przykład metoda 4-7-8. To długości kolejnych faz oddechu. Należy wdychać powietrze przez cztery sekundy, następnie wstrzymać oddech na siedem sekund i wypuszczać powietrze przez 8 sekund. Bardzo wydajną techniką relaksacyjną, jest również mruczenie, z językiem przytkniętym do podniebienia. Mruczenie wycisza układ nerwowy i wprowadza ciało w delikatne wibracje, co jeszcze bardziej pozwala się uspokoić.

Kolejnym krokiem, które pomoże w pracy opiekunów żłobka, będzie zadbanie o odpowiednie narzędzia i wyposażenie.

W poszukiwaniu inspiracji na zajęcia  i aktywności w żłobku bardzo dużą pomocą będzie Internet. Istnieją kreatory kart pracy i darmowe programy graficzne, gdzie samodzielnie można przygotować proste pomoce dydaktyczne, które sprawdzą się w żłobku. Przydatna może być również sztuczna inteligencja. Nie zastąpi ona człowieka, jednak może stanowić źródło inspiracji. Podobnie media społecznościowe, pomimo, że mają swoją ciemną stronę, mogą stanowić źródło inspiracji. Na Pintereście można znaleźć mnóstwo pomysłów na zabawy, przykładów pomocy dydaktycznych, czy zabaw dla dzieci. Istnieje również wiele grup na facebooku, zrzeszających pedagogów dzielących się swoimi pomysłami.

Wszystkie te działania nie zastąpią jednak przemyślanego i profesjonalnego doboru wyposażenia żłobka.

Wyposażenie żłobka – jak stworzyć kompleksowo wyposażoną placówkę?

Wszystkie elementy są tu istotne, począwszy od wyboru kolorów pomieszczeń. Wiele mówi się o przebodźcowaniu w kontekście dzieci, jednak dotyczy to także opiekunów. Często pracują w hałasie i odbierają wiele bodźców z otoczenia, dlatego warto by główne barwy w żłobku były stonowane, a kolor pojawiał się w akcentach kolorystycznych. Jeśli decydujemy się na urządzenie sali w żłobku w kontrastowych barwach, warto zadbać o to, by w pomieszczeniach dla personelu barwy były wyciszające i stonowane.

Kolejnym wyzwaniem w pracy w żłobku jest pora karmienia. Wymaga szybkiego działania, pochylania się i cierpliwości. Nieocenionym elementem wyposażenia żłobka mogą okazać krzesełka dla personelu na kółkach. Dzięki takiemu rozwiązaniu wystarczy jeden ruch nogą i możemy znaleźć się w innej części pomieszczenia lub podjechać do innej części stołu. Krzesełko pozwala na elastyczność w wykonywaniu obowiązków  oraz dba o prawidłową postawę, ponieważ posiada regulacje wysokości.

Kręgosłup jest podporą organizmu i każdy powinien o niego dbać, szczególnie osoby, które muszą często się schylać i dźwigać w pracy. Obowiązkowym elementem wyposażenia każdego żłobka są przewijaki w strefie higieny. Warto przemyśleć wybranie przewijaka ze schodkami. Takie rozwiązanie pozwoli starszym dzieciom samodzielnie wchodzić na przewijak, przy asekuracji opiekuna. W ten sposób dziecko zdobywa nowe umiejętności, uczy się samodzielności, a nauczyciel dba o swój kręgosłup. Dobrze, gdy zaraz obok przewijaka do żłobka przewidziane jest miejsce na umywalkę, dzięki temu pedagog może w razie potrzeby szybko umyć ręce, nie oddalając się od dziecka.

wyposażenie żłobka - krzesełko mobilne dla opiekuna w żłobku
wyposażenie żłobka - przewijak do żłobka

Opiekunka lub opiekun w żłobku ma pod opieką maksymalnie ośmioro dzieci. Pomimo takiego ograniczenia nadal jest to spora gromadka do upilnowania. Małe dzieci są bardzo ciekawe świata i chętnie poznają swoje otoczenie, zaglądają w różne miejsca  lub wspinają się na meble. Pomimo najszczerszych chęci opiekunów, ciężko mieć oczy dookoła głowy. Dlatego warto zadbać, aby w wyposażeniu żłobka znalazły się szafki z wbudowanymi zamkami. Pomogą one uchronić dziecko przed przytrzaśnięciem paluszków lub uderzeniem się w głowę. Do obowiązkowych elementów wyposażenia żłobka nalezą też szafy na leżaki i pościel. Mebel ten ma zapewniać higieniczne warunki przechowywania i oddzielać od siebie przypory do spania poszczególnych dzieci. Pomimo, że leżaki zazwyczaj są lekkie, podobnie jak materacyki, wyjęcie kilku na raz może stanowić wyzwanie ze względu na ich rozmiar.

Rozwiązania takie jak szafa z zasłoną lub szafa zawiasami 180 stopni, mogą okazać się bardzo pomocne. Łatwy dostęp do leżaków i innych przyborów przyśpieszy  przygotowania do pory drzemki.

Miejsce wypoczynku w żłobku

Nieoczywistym elementem wyposażenia żłobka, które może mieć duży wpływ na komfort i jakość wykonywania pracy, jest miejsce odpoczynku. Czasu na odpoczynek jest niewiele, jednak kanapa lub fotel ustawiony gdzieś delikatnie z boku pomoże stworzyć przestrzeń, w której zarówno opiekun, jak i dziecko poczują się bezpiecznie. Atmosfera bezpieczeństwa i delikatnie odizolowanie od reszty grupy pomoże uspokoić dziecko, gdy się rozpłacze, zezłości lub będzie zmagało się z innymi silnymi emocjami. Kącik odpoczynku będzie też miejscem, z którego będzie można obserwować dzieci, podczas ich drzemki, w wygodnej pozycji, ale na tyle blisko by w porę zareagować.

Miłym ukłonem w stronę pracowników placówek oświatowych będzie też szafa ubraniowa na ich przedmioty osobiste. Po pierwsze przez wzgląd na aspekt higieniczny. Na płaszczu, butach, torebkach przynosimy wiele zarazków, po drugie, każdy potrzebuje w pracy „swojego miejsca” nawet malutkiego biurka, szafki czy pomieszczenia.

Podsumowanie

Podsumowując, warto zadbać o komfortowe warunki pracy opiekunów, ponieważ ponoszą oni dużą odpowiedzialność w swojej pracy. Elementami, które mogą stanowić wsparcie w pracy opiekuna, są:

  • Darmowe narzędzie do tworzenia scenariuszy i kart pracy
  • Grupy na Facebooku jako źródło inspiracji
  • Dbanie o dobrostan psychiczny, odpoczynek i wyciszenia
  • Profesjonalne narzędzia i wyposażenie, które będzie odpowiadało na realne potrzeby opiekunów i podopiecznych.

Leave a Reply