Jak wygląda żłobek naszych marzeń? Wyobraźmy sobie przestronne, jasne wnętrze, przez okna wpadają delikatne promienie słońca, dodając sali przyjaznego wyglądu. Meble w stonowanych barwach z eleganckimi akcentami kolorystycznymi zapobiegają przebodźcowaniu, miękki, puszysty dywan, na którym wesoło bawią się dzieci. W pomieszczeniu pomimo energicznych harcy panuje ład i porządek, nieużywane zabawki i pomoce dydaktyczne oraz przybory higieniczne grzecznie zajmują swoje miejsce w szafkach i na regałach. Stoliki i krzesełka z drewnianymi elementami są czyste i zadbane, wykonane z trwałych i łatwych w czyszczeniu materiałów. W kąciku znajduje przytulny fotel z małym stolikiem, zaraz obok szafy na pościel i leżaczki, w którym opiekun bądź opiekunka może spokojnie odpocząć, jednocześnie mając oko na drzemiące maluchy.

STOP. Koniec z mrzonkami. Pora na garść faktów o tym, jak zamienić marzenia w rzeczywistość.

Jak stworzyć wymarzony żłobek, który będzie estetyczny, przyjazny i praktyczny a jednocześnie nie zrujnuje budżetu?

W tym artykule opowiemy jakie strefy powinny znaleźć się w żłobku, aby był on bezpieczny i spełniał niezbędne wymagania prawne, jak połączyć estetyczny wygląd z praktycznymi rozwiązaniami oraz skąd uzyskać dofinansowanie żłobka.

Spis treści

Cele żłobka.

Wyposażenie żłobka – co powinno się w nim znaleźć?

Strefy w żłobku i klubie malucha.

Przestrzeń do nauki i zabawy.

Miejsce snu i odpoczynku oraz strefa karmienia.

Dofinansowanie do żłobka – Maluch Plus.

 

Cele żłobka

Ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3 wskazuje, że do zadań żłobka należy zapewnienie opieki w warunkach jak najbardziej zbliżonych do domowych. Ustawa wskazuje na konieczność łączenia nauki z zabawą, placówka powinna brać pod uwagę indywidualne potrzeby najmłodszych. Ponadto aktywności edukacyjno – wychowawcze powinny być dostosowane do poziomu rozwoju psychomotorycznego i możliwości podopiecznych.

Wyposażenie żłobka - co powinno się w nim znaleźć?

Sala w żłobku powinna być zaprojektowana tak, aby zapewnić bezpieczne, przyjazne i stymulujące środowisko dla dzieci do 3 lat. W każdej sali żłobkowej powinno się znaleźć kilka kluczowych elementów, mebli i stref, które są wymagane prawem oraz, które zapewnią komfortowe warunki podopiecznym i ich opiekunom. Przede wszystkim żłobki czy kluby malucha powinny być podzielone na specjalne strefy. Jakie?

  •         Strefa nauki,
  •         strefa zabawy,
  •         strefa odpoczynku i snu,
  •         strefa higieny z przewijakiem,
  •         strefa karmienia.

Tak podzielona przestrzeń żłobka pozwoli spełnić cele żłobka i wszystkie potrzeby małych odkrywców.

Zobacz aranżację

Strefy w żłobku i klubie malucha

Przestrzeń do nauki i zabawy

Pierwsza – strefa edukacyjna. Jest to miejsce, gdzie dzieci podejmują różne aktywności rozwojowe takie jak kolorowanie, układanie klocków czy proste zabawy sensoryczne.

To tam znajdują się pomoce dydaktyczne oraz stoliki i krzesełka przy których pracują dzieci. Wszystkie elementy, z których korzystają, powinny być dostosowane do wieku maluchów i zapewniać ergonomiczne, wygodne miejsce do nauki. Krzesła i stoły dzieli się na rozmiary od 0- 6, a krzesło dobiera się do wzrostu dziecka, a nie jego wieku. Ciekawym rozwiązaniem dostępnym na rynku są stoły i krzesła z regulacją wysokości, które rosną razem z podopiecznymi.

Kolejnym miejscem, niezbędnym w każdym żłobku lub klubu malucha jest strefa swobodnej zabawy. Powinna zapewniać bezpieczeństwo, nie ograniczając przy tym naturalnej ciekawości dzieci. Często to podczas swobodnej zabawy maluchy zdobywają niezbędne umiejętności, doskonalą kompetencje społeczne, uczą się współpracować, stawiać granice i rozwiązywać konflikty. Świetnie sprawdzą się tutaj miękkie dywany i materace piankowe oraz panele wyciszające. Basen z piłeczkami urozmaici przestrzeń i zapewni masę zabawy. Wszelkie kąciki aktywności, tablice manipulacyjne, sortery, gryzaki czy klocki znajdą tutaj swoje miejsce. Dla najmłodszych dzieci warto wyznaczyć oddzielne miejsce za pomocą specjalnych kojców, tak by opiekun z łatwością mógł doglądać ich bezpieczeństwa.

Dobrze by maluchy mogły same sięgać po interesujące, bezpieczne i przeznaczone dla nich przedmioty, ćwicząc w ten sposób samodzielność i budując poczucie sprawczości. Jest to sytuacja, o tyle kłopotliwa, że podczas otwierania i zamykania szafek łatwo o przytrzaśnięcie małych rączek. Warto w tej strefie rozważyć meble bez drzwiczek w dolnym wieńcu. Podczas zabawy dzieci mogą mieć potrzebę odpoczynku, warto więc zapewnić miejsce wyciszenia. Domek, kryjówka, namiot lub kącik aktywności z materacem zagwarantują miejsce, w którym dziecko może uspokoić swoje emocje i odetchnąć w razie przebodźcowania. Nie zastąpi to jednak głównej części wypoczynkowej czyli strefy snu.

Miejsce snu i odpoczynku oraz strefa karmienia

Rozporządzenie stawia konkretne wymagania względem tych elementów żłobków i klubów malucha. Pościele i leżaki mają być wyraźnie oznaczone, przypisane do danego dziecka i przechowywane w sposób zapobiegający przenoszeniu zakażeń. Strefa snu wyposażona w leżaczki i łóżeczka pozwala dzieciom na odpoczynek i drzemki w ciągu dnia. Według rozporządzenia każde dziecko ma prawo do swojej własnej pościeli przechowywanej w osobnej przegródce. Konieczne są więc szafy na leżaki i pościel z przegródkami.

Kolejnym obowiązkowym elementem każdego żłobka i klubu malucha jest wydzielona przestrzeń z przewijakami, umywalkami i koszami na pieluchy. Niezależnie od tego, czy będzie to zwykły przewijak, czy jego rozbudowana wersja na komodzie, warto ułatwić i przyspieszyć w tym miejscu pracę opiekunów. Dobrze zorganizowana i przemyślana przestrzeń, w sytuacjach, kiedy liczy się czas, zacznie ułatwią działanie. W wyposażeniu żłobka powinny się znaleźć przewijaki i komody z przegródkami na pieluchy, lub osobne regały na pieluchy zawieszone w pobliżu, które sprawią, że akcesoria higieniczne będą zawsze pod ręką. Tutaj również powinien się znaleźć regał na nocniki. Wszystkie powierzchnie wyposażenia tej strefy powinny być łatwe do dezynfekcji, aby zapewnić wysoki poziom czystości.

Ostatnią strefą, bez której nie może istnieć żaden żłobek i klub malucha, jest strefa karmienia. Tutaj dzieci odkrywają nowe smaki i zdobywają energię do dalszej zabawy. Powinny się w niej znaleźć krzesełka do karmienia oraz stoły, które zapewnią wygodną pozycję podczas posiłku zarówno dzieciom, jak i opiekunom. Aspekt higieniczny nie pozostaje bez znaczenia. Ktoś musi posprzątać po posiłku, a ułatwią to krzesełka do karmienia ze zdejmowanymi nakładkami, silikonowe siniaczki i fartuszki. Powierzchnie sprzętów do karmienia również powinny być łatwe do dezynfekcji.

Dofinansowanie do żłobka – Maluch Plus

Pomimo szczerych chęci do zmian, placówki opieki nad dziećmi do lat trzech często mają braki w budżecie i nie mogę pozwolić sobie na zakup nowego wyposażenia. Do 2029 roku trwa program Maluch+, który ma wspierać powstawanie nowych żłobków i klubów malucha, oraz wspiera zakup wyposażenia do takich placówek.

Wnioski w programie Maluch Plus są rozpatrywane w turach – dokładny harmonogram.  

Stawka jest wysoka, ponieważ nie jest wymagany wkład własny, a całkowity budżet przeznaczony na projekt to 5,5 miliarda złotych.  Wnioski składa się drogą elektroniczną. Szczegółowe informacje dotyczące procedury składania wniosków opisaliśmy tutaj: https://mojebambino.pl/blog/index.php/2024/01/23/maluch-plus-2024-harmonogram-wymagania-najwazniejsze-informacje/ . Przygotowaliśmy również gotowe wnioski , wraz z kalkulacjami oraz specjalny kalkulator  ułatwiający skompletowanie wymarzonego wyposażenia.

Podsumowanie

Wybierając wyposażenie żłobka lub klubu malucha warto najpierw rozplanować położenie każdej ze stref, tak by pomieści wszystkie niezbędne i wymagane prawem elementy. Pomocne będą wizualizacje lub inne formy projektu, który pozwoli zobaczyć na własne oczy. jak prezentuje się sala żłobka i ewentualnie zmodyfikować swoja wizję. W razie kłopotów przedstawiciele Moje Bambino służą rada i pomocą, przygotują również wizualizację z wybranych elementów wyposażenia. 

Leave a Reply